Freeride Trip – Tyrolsko

03/04/2010 | 22.03 | admin bez komentáře

Letošní olympijská sezóna se fakt „vyvedla“. Kvůli zlomeným kotníkům jsem to nemohl pořádně rozbalit ve Vancouvru a po návratu mně doktoři pro jistotu závody úplně zakázali. Alespoň jsem měl konečně šanci vyrazit do Alp a zapracovat na ježdění ve volném terénu. Shodou okolností přišla nabídka od famózního lyžařského novináře Honzy Hergeta na freeridový press trip do dvou středisek v Tyrolsku s lokálními guidy.

První byl na pořadu resort Ischgl. Ischgl je obrovské až monstrózní středisko. Podle místních lyžuje na sjezdovkách až 20.000 lidí denně. Díky bohu byly ale sjezdovky poloprázdné a ve volném terénu jsme byly snad úplně sami. Všichni turisti asi zůstali pařit v apres ski barech a neměli už sílu vylézt na svah. Ischgl je totiž známý především díky divokým párty, diskotékám, strip klubům a megakoncertům popíkovách hvězd jako Elton John. My jsme však bohudík nepřijeli testovat místní stripkluby, ale terény pro freeriding.

Ráno nás přivítal super nepříjemný průvodce s parádnim jménem Franz, kterýmu jsem pořád říkal Fritz. To mu překvapivě náladu, narozdíl od nás, nezlepšílo. Každopádně prašanu bylo nemnoho a zajímavý sjezdy šly dávat jen dopoledne. Sluníčko šajnilo o stošest takže jsme lehce přismahli a hlavně odpoledne padaly laviny. Nejlepší byl dlouhej sjezd mezi skálama po zapadaném vodopádu z nejvyššího kopce Greitspitz až do duty-free ráje Samnau. Nikde nikdo, nádherný panoramata, nic extra těžkýho, ale móóóc krásnej zážitek. Odpoledne jsme dávali už jen takový krátký pojezdy mezi sjezdovkama, co by zvládnul asi každý zdatnější turista, ale taky dobrý. Nohy mně bolely mnohem víc než ze závodění. K večeři dáváme lokální specialitky a grosses Bier. Po večeři zkoukneme, co se nám povedlo nebo spiš nepovedlo natočit na head kamery a jdeme brzo spát. Druhej den máme bez guida, takže opakujeme varianty z předchozího dne. Akorát s většíma pauzama na focení a kochání se výhledy. Končíme dřiv a opouštíme přelidněný Ischgl plný nagelovanejch chlápků a namalovanejch slečinek.

Následuje přesun na Kaunertal. Ráno nás vyzvedává nový guide Mathias. Je to lokál a je moc sympatickej. Jezdíme v prašanu po takovejch středně těžkejch trasách na severních svazích.. Ukazuje nám, ale i lahůdky. Na Kaunertalu je spousta variant, kam se dá jet, ale radši jenom s průvodcem. Po ledovci až téměř k přehradě nebo na druhou stranu do udolí směrem na Reschenpass. Všechno, ale pouze když je více sněhu a nehrozí laviny. Pak se během 10 minut udělá úplně ošklivo a chceme jet domů. Lavina pres silnici nám hatí plán. V hospůdce dáváme Wiener Schitzel a obrovskej Germknoedel a čekáme, než lavinu odklidí. Je to sice vopruz, ale lepší než abychom lavinu potkali osobně.

Výlet hodnotím extra pozitivně. Shrnul bych to si tak, ze Ischgl je efesní na noční život, na ježdění po sjezdovkách a lehčí freeride víceméně bez průvodce. Kaunertal má extra super možnosti na dlouhé sjezdy, ale chce to zkušenýho guida, aby člověk neskončil v ledovcové trhlině a auto co tě vyzvedne na druhém konci údolí.

Jeden z nápadů, co nám prolítnul hlavou je zorganizovat příští rok alespoň 2 freeride kempy na Kaunertalu, takže sledujte můj web, jestli to dotáhnem do konce.

Sportu zdar a offpiste fuer immer!

Ještě pár fajn linků pokud bude te chtít vyrazit na jarní firn – tyrolsko.cz, ischgl.com a kaunertal.com

Vlož komentář